Mieli tėveliai, globėjai,
Mūsų lopšelio-darželio vaikučių sveikata rūpinasi visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Dovilė Mikalauskienė.
Visuomenės sveikatos specialisto funkcijos:
- Analizuoti stebėsenos (ne asmens) duomenis apie mokinių gyvenseną.
- Teikti išvadas ir pasiūlymus dėl mokinių sveikatos būklės mokyklos bendruomenei.
- Identifikuoti mokinių sveikatos stiprinimo ir sveikatos žinių poreikį, sveikatos raštingumo lygį atsižvelgiant į jų amžiaus tarpsnius.
- Mokyklos aplinkoje identifikuoti visuomenės sveikatos rizikos veiksnius.
- Teikti sveikatos žinias mokyklos bendruomenei apie sveikatos išsaugojimą ir sveikatos stiprinimo būdus, mokyti pritaikyti jas praktiškai.
- Tikrinti mokinių asmens higieną.
- Padėti mokyklai įgyvendinti asmens sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijas mokiniams, sergantiems lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis.
- Konsultuoti Mokyklos ar maitinimo paslaugų teikėjų darbuotojus, atsakingus už mokinių maitinimą, sveikos mitybos ir maisto saugos klausimais.
- Prižiūrėti mokinių maitinimo organizavimo atitiktį maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. V-964 „Dėl Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatytiems reikalavimams.
- Dalyvauti Mokyklos vaiko gerovės komisijos veikloje ir įsivertinant Mokyklos veiklą.
Su ja susisiekti galite el. paštu dovile.mikalauskiene@panevezysvsb.lt, tel. +370 60731184.
Mūsų įstaigoje specialistė būna ketvirtadieniais nuo 8.00 iki 16.00
Profilaktinė informacija. Niežai
Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad užsikrėsti niežais gali bet kas, tačiau labiausiai pažeidžiamomis grupėmis laikomi vaikai bei vyresnio amžiaus asmenys. Daugiausia atvejų pasitaiko rudens ir žiemos laikotarpiais.
Užsikrečiama kolektyvuose. Gyvenimo būdas ir buitinės sąlygos lemia susirgimą šia odos liga. Niežinės erkės nesugeba šokinėti ar skraidyti, o tik šliaužioti, todėl užsikrečiama gyvenamojoje aplinkoje, ugdymo įstaigose, ligoninėse, globos namuose, kalėjimuose, kai neišvengiama prisilietimų prie kitų asmenų odos, asmeninių kūno priežiūros priemonių, drabužių, namų apyvokos daiktų ar patalynės.
Sergantysis platina ligą ir gali užkrėsti kitus nuo pat užsikrėtimo pradžios dar nepasireiškus ligos simptomams. Pacientas tampa nepavojingu aplinkiniams praėjus 24 valandoms po tinkamo gydymo. Dažniausiai pirmą kartą susirgusiems asmenims niežų požymiai pasireiškia praėjus 4–8 savaitėms nuo užsikrėtimo, tačiau simptomų atsiradimo laikas varijuoja nuo 2 savaičių iki 3 mėnesių. Anksčiau šia liga sirgusiems niežėjimas prasideda greičiau – per 48 valandas nuo užsikrėtimo.
Būdingas nesuvaldomas niežėjimas
Pagrindiniu ligos simptomu įvardijamas smulkių erkių, įsiraususių į paviršinius odos sluoksnius ir suformavusių niežinius takus, sukeltas niežulys, stipriau varginantis nakties metu, žmogui atsigulus ir sušilus. Neretai atsiranda bėrimas papulėmis arba pūslelėmis. Pastarasis yra labiau būdingas vaikams.
Niežų erkių takai dažniausiai randami tarpupirščiuose, pažastyse, juosmens ar pilvo srityse, apatinėje sėdmenų ar užpakalinėje šlaunų dalyje, pėdose. Galvos plaukuotoji dalis, delnai, rankų pirštai bei padai dažniau pažeidžiami mažiems vaikams ir kūdikiams.
Kas penktas ligonis gali nepatirti niežulio arba šis gali pasireikšti silpnai. Neryškus niežėjimas ypač būdingas vyresnio amžiaus asmenims, turintiems nusilpusį imunitetą ar odos jautrumo sutrikimus. Vietoj ligą charakterizuojančio niežėjimo, senyvo amžiaus asmenims dažnai išsausėja oda, atsiranda storų šašų.
Pastebėta, kad asmenims, dirbantiems asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir dažnai plaunantiems rankas, niežinės erkės rečiau pažeidžia viršutines galūnes.
Gydymas nėra sudėtingas
Niežų gydymui skiriami tepalai arba emulsijos odos tepimui. Papildomai dezinfekuojami ligonio drabužiai bei lovos patalynė, išvalomos patalpos. Svarbu paminėti, kad gydomas ne tik sergantysis, bet ir su juo artimai kontaktavę asmenys.
Niežinėms erkėms labai svarbus kontaktas su žmogumi. Be šeimininko kambario temperatūroje niežinė erkė žūsta praėjus kelioms dienoms, todėl kartais gydant niežus rekomenduojama asmeninius daiktus palikti nuošalioje vietoje savaitės laikotarpiui.
Ligos įmanoma išvengti
Šios nemalonios ir varginančios ligos įmanoma išvengti, jei:
• laikomasi tinkamų asmens higienos taisyklių – nesinaudojama kitų asmenų kūno priežiūros priemonėmis, laiku prausiamasi bei keičiami apatiniai drabužiai, patalynė;
• aplinkiniams rizika susirgti niežais sumažėja, jeigu šia liga sergantis asmuo turi atskirą miegamąją vietą, patalynę ir rankšluostį.
Pajutus sveikatos būklės pablogėjimą ar niežams būdingus simptomus, nedelsiant kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Jei Jūsų vaikas susirgo niežais, būtinai informuokite ugdymo įstaigą.
Visuomenės sveikatos biuras kviečia prisijungti.
Informacija apie burnos sveikatos stiprinimą.
Informacija apie skarlatinos susirgimą
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) primena, kad Lietuvoje šaltuoju metų laiku padidėja sergamumas skarlatina. Nors nuo šios ligos skiepų nėra, tačiau jos išvengti padeda kruopšti patalpų ir asmens higiena.
Dažniausiai serga vaikai
Skarlatina yra ūminė infekcinė liga, kurią sukelia streptokoko bakterija. Liga perduodama oro lašeliniu būdu, kontaktuojant su ligoniu arba užkrato nešiotoju, įkvėpus lašelių, kuriuos skleidžia infekuotas asmuo kosėdamas arba čiaudėdamas, taip pat sąlyčio su sergančio žmogaus seilėmis ar nosies išskyromis metu. Užsikrėsti galima geriant ar valgant iš sergančio asmens stiklinės ar lėkštės. NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Brigita Rašimaitė atkreipia dėmesį, kad skarlatina dažniausiai serga 2–8 metų amžiaus vaikai, todėl skarlatinos protrūkiai dažniausiai nustatomi pradinėse mokyklose, darželiuose ar kitose vaikų lankomose įstaigose.
Skarlatinos požymiai
Skarlatinos inkubacinis periodas trunka 1–7 d., dažniausiai 2–3 d., kartais gali būti ilgesnis. Ligos pradžia ūmi, pasireiškianti karščiavimu (iki 39–40 °C), susirgusįjį krečia šaltis, jam skauda gerklę, sunku ryti, skauda pilvą, vemiama, padidėja kaklo limfmazgiai. Vėliau išberiama oda, pažeidžiama burnos gleivinė, liežuvis dėl raudonų bėrimų tampa panašus į braškę. Bėrimas atsiranda staiga, išberiamas beveik visas kūnas nuo krūtinės galūnių link, parausta veidas. Delnai, padai ir plotas apie burną (veido trikampis) lieka nepažeisti. Išberia didelius odos plotus (nugarą, krūtinę, šonus, juosmenį, galūnes), ypač stipriai galūnių lenkimo raukšles ir tarpvietę. Oda būna sausa, karšta ir šiurkšti, o bėrimas išnyksta per 6–9 dienas. Antrąją ligos savaitę oda pradeda smulkiai šerpetoti (tai gali trukti iki keleto savaičių), ypač stipriai šerpetoja delnai ir padai.
Pradėjus gydyti antibiotikais dauguma ligonių jau po 24 val. tampa neužkrečiami.
„Pagrindinis infekcijos šaltinis yra skarlatina sergantis žmogus. Asmenys šia liga gali sirgti daugiau nei vieną kartą, tačiau maždaug 80 proc. vaikų iki 10 m. susiformuoja ilgalaikis imunitetas“, – atkreipia dėmesį epidemiologė.
Tėveliai ar globėjai namuose, vaikams sugrįžus iš kolektyvo, kuriame yra susirgimų skarlatina, turi matuoti temperatūrą, apžiūrėti gerklę, liežuvį, įvertinti ar vaikas neturi kitų nusiskundimų, ar nėra bėrimų ant kūno. Jeigu šeimoje yra daugiau vaikų, t. y. brolių, sesių – tėveliai turėtų stebėti savo vaikų sveikatos pokyčius, jeigu tokie atsirastų – laiku kreiptis į gydytoją ir vaiko neleisti į kolektyvą. Pažymėtina, kad specifinės profilaktikos priemonių (skiepų) nuo skarlatinos nėra. Pagrindinės nespecifinės skarlatinos profilaktikos priemonės yra rankų higiena, kosėjimo/ čiaudėjimo etiketo laikymasis. Tinkama rankų higiena yra viena pagrindinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo užkrečiamųjų ligų plitimo
Kaip sumažinti riziką vaikų ugdymo įstaigoje?
Jeigu skarlatina suserga vaikų darželį lankantis vaikas, rekomenduojama:
- personalui ir tėvams stebėti kitų vaikų savijautą 7 dienas po sąlyčio su ligoniu;
- kruopščiai plauti rankas – tiek vaikams, tiek darbuotojams;
- laikytis kosėjimo / čiaudėjimo etiketo;
- dažnai (3–4 kartus per dieną) vėdinti patalpas;
- kasdien drėgnu būdu valyti patalpas, baldus, įrenginius.
Daugiau informacijos https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/ka-reiketu-zinoti-apie-skarlatina
PAGAL NACIONALINĮ VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRĄ PRIE SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS PARENGĖ
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Alina Bogomolova 2023-03-03
Kaip suvaldyti emocijas?
Sausio 20 dieną visuomenės sveikatos specialistė Alina su „Varpelių“ grupės auklėtiniais diskutavo kaip valdyti emocijas, susitvarkyti su stresu. Aptarė šešis streso valdymo žingsnius:
- Atsipalaiduok;
- Tinkamai rūpinkis savimi;
- Atpažink streso priežastis;
- Mintyse parepetuok veiksmus;
- Motyvuok save;
- Pasikalbėk su rūpestingu draugu.
Taip pat, statė „Emocijų bokštą“ ir mokėmės labiau pažinti ir įvardinti savo emocijas, stiprino tarpusavio bendravimą.
,,Vanduo. Nauda žmogaus organizmui”
Vanduo – labiausiai paplitęs Žemėje junginys, kuris nulemia žmonių, gyvūnų bei kitų gyvų organizmų egzistavimą ir fiziologinę būklę.
Rugsėjo 23d. buvo diskutuojama ir plečiamos žinios apie vandens naudą žmogaus organizmui. Taip pat, vyko edukacinės mokomosios medžiagos peržiūra: vandens kokybė, naudojimo būdai, poveikis žmogaus organizmui, fizikinės ir cheminės vandens savybės.
Sveikos mitybos lėkštė
Šių metų rugsėjo 9 dieną visuomenės sveikatos specialistė Alina, kartu su „Rugiagėlių“ ir „Varpelių“ grupės vaikais aptarė ir diskutavo sveikos gyvensenos – sveikos mitybos temomis, aiškinosi svarbiausius principus (įvairumas, saikingumas, subalansuotumas). Taip pat, žinių užtvirtinimui vykdyta vaizdinės medžiagos peržiūrą: sveikos mitybos lėkštė, sveika mityba. Nagrinėta maisto pasirinkimo piramidės sudėtis.
Pirmoji pagalba, traumų ir sužalojimų prevencija.
Birželio 10 dieną Varpelių grupėje kartu su visuomenės sveikatos specialiste vyko paskaita: Pirmoji pagalba, traumų ir sužalojimų prevencija.
Paskaitos metu buvo aptarti šie aspektai:
- Ką daryti apsinuodijus maistu?
- Kaip padėti nualpusiam asmeniui?
- Kaip elgtis nudegus saulėje?
- Kaip padėti šilumos smūgį ištikusiam asmeniui?
- Kaip padėti užspringusiam asmeniui?
- Ką daryti nusideginus?
- Ką daryti esant kaulų minkštųjų audinių sužalojimams?
Taip pat, buvo analizuojama vaizdinė situacijų medžiaga (Tinkama/netinkama pagalba):
- Pagalba užspringusiam žmogui
- Kraujavimo stabdymas
- Veiksmai pamačius gulintį be sąmonės žmogų
Edukacinė mokomoji vaizdinė medžiaga vaikams:
- Kas yra šilumos smūgis? Kaip suteikti pirmąją pagalbą?
- Kodėl nudegame saulėje?
Vaikų psichologinis atsparumas. Elgesio ir savijautos ženklai, keliantys nerimą.
Pastarieji keli metai ne tik suaugusius, bet ir vaikus/paauglius skatino ieškoti savyje naujų resursų, kurie padėtų išbūti su nerimu, nežinomybe, atlaikyti dėl staigių pokyčių kylančius jausmus. Siekiant sumažinti šio laikotarpio žalą ir skatinti sveiką vaikų raidą, svarbu stiprinti vaikų psichologinio atsparumo gebėjimus.
Domėjimasis vaiko kasdieniais reikalais, dažniau leidžiant laiką kartu, padedant vaikui susikurti dienos rutiną, leidžiant už ką bus atsakingas namuose padės kurti tarpusavio ryšį ir stiprinti bendrumo jausmą. Leidimas vaikui atsitraukti nuo kasdienių veiklų ir užsiimti kūrybine veikla, pastebėjimas, pokalbis ir įvardinimas dalykų, kurie sekasi vaikui padeda stiprinti pasitikėjimą savimi.
Pavojai internete ir saugus laikas prie ekrano
Daugelis vaikų kasdien leidžia laiką prie ekranų ar internete. Čia daug galimybių, bet gausu ir pavojų. Veiklos prie ekranų stimuliuoja smegenų dalis, kurios yra atsakingos už malonius patyrimus ir motyvaciją. Dėl šios priežasties visiems žmonėms sunku atsitraukti nuo išmaniųjų įrenginių. Dėl smegenų vystymosi ypatumų vaikams šis uždavinys – ypač sudėtingas. Tyrimai rodo, kad aiškių susitarimų šeimoje laikymasis padeda vaikams įveikti šį iššūkį.
Konfliktai
Tiek vaikams, tiek suaugusiems tenka susidurti su interesų, nuomonių, pažiūrų skirtumais, sukeliančiais stiprius jausmus ir kartais neapgalvotus poelgius. Vaikystėje ir paauglystėje reikia išmokti apginti savo pozicijas, susitarti, suderinti interesus ir taip konstruktyviai išspręsti konfliktus.
Valgymo sutrikimai
Jauni žmonės yra labai jautrūs socialinėms žinutėms apie tai, kaip turėtų atrodyti, rengtis, elgtis, ką valgyti.
Kai vaikai/paaugliai susiduria su emociniais sunkumais ir nežino, kaip susitvarkyti, gali juos išgyventi perkeldami į rūpestį maistu bei svoriu.
Rankų higiena − svarbus infekcinių ligų kontrolės elementas
Gegužės 5-ąją minima Pasaulinė rankų higienos diena. Rankų higiena – pagrindinis infekcijų kontrolės elementas. Dėl didėjančio SARS-CoV-2 koronaviruso infekcijų skaičiaus, sukeliančio COVID-19 ligą, norime priminti, kad vienas efektyviausių kovos su oro lašeliniu būdu perduodamomis infekcijomis būdų yra rankų higiena. Rankų higiena yra viena iš pagrindinių ir veiksmingų prevencijos priemonių, užkertanti kelią mikroorganizmų pernešimui ir tokiu būdu mažinanti sergamumą šia infekcija.
Rankų higieną sudaro rankų plovimas ir rankų antiseptika. Rankų plovimas – tai teršalų pašalinimas ir laikinųjų odos mikroorganizmų sumažinimas plaunant rankas su vandeniu ir muilu.
Rankų antiseptika – rankų odos įtrynimas antiseptiku, sunaikinant laikinuosius ir sumažinant nuolatinius odos mikroorganizmus.
Rankas reikia reguliariai plauti muilu ir vandeniu muiluojant jas 40–60 sekundžių. Rankų dezinfekavimo priemonės, kurių pagrindą sudaro alkoholis, nėra veiksmingesnės ar naudingesnės nei rankų plovimas. Rankų plovimui rekomenduojama naudoti skystą muilą be antimikrobinių priedų, neutralaus ph, dozatoriuose. Kietas muilas nerekomenduojamas viešose vietose, tačiau gali būti naudojamas namuose, jei juo naudojasi vienas žmogus ar šeimoje niekas neserga užkrečiamąja liga.
Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, rekomenduojama naudoti antiseptikus (dezinfekavimo priemones). Tinkamai naudojami jie nužudo daugumą mikroorganizmų ant rankų ir užkerta kelią ligai plisti. Rekomenduojama naudoti 60–85 % spiritinį tirpalą. Rankų dezinfekavimo priemonės efektyvios ir yra naudojamos, kai rankos vizualiai nesuterštos išskyromis, t. y. švarios. Jei rankos nešvarios, prieš naudojant alkoholio turinčius rankų dezinfekavimo skysčius, rankas reikia nuplauti vandeniu su muilu.
Koronaviruso COVID-19 pandemijos metu rankas plauti rekomenduojama dažnai, ypač svarbu jas plauti šiais atvejais:
- visada, kai jos nešvarios;
- grįžus namo iš darbo, iš parduotuvės;
- pabuvus viešose vietose;
- pasinaudojus visuomeniniu transportu;
- pabendravus su sergančiu žmogumi;
- prieš valgant;
- pasinaudojus tualetu;
- prieš ir po maisto gaminimo;
- išsivalius nosį, nusičiaudėjus, nusikosėjus;
- po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, valymo (pvz., išnešus šiukšles);
- prieš vaiko maitinimą; pakeitus vystyklus;
- grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo;
- po kontakto su gyvūnais ar jiems priklausančiais daiktais.
Kadangi SARS-CoV-2 virusas gali būti perduodamas per užterštą paviršių, rekomenduojama
taikyti rankų higienos priemones visose bendruomenės vietose (namuose, mokyklose, darbo vietose ir kt.). Tinkama rankų higiena taip pat užkirstų kelią kitų užkrečiamųjų ligų perdavimui. Rankų plovimas neturi būti tik paviršutiniškas, mechaniškas veiksmas ar ritualas, labai svarbu rankas plauti tinkamai, daryti tai sąmoningai, laikantis tam tikrų taisyklių:
- sušlapinkite rankas po šiltu ar šaltu tekančiu vandeniu;
- rankas plaukite su muilu, nes jų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus;
- kruopščiai rankas muiluokite trinamaisiais ir sukamaisiais judesiais, ypač riešus, tarpupirščius, pirštų galiukus ir nagus, nykščius;
- muiluotas rankas nuplaukite po vandens srove. Vanduo turi tekėti nuo riešo pirštų link;
- jei yra galimybė, rankas šluostykite popieriniu rankšluosčiu ar servetėle. Namuose kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį rankoms nusausinti.
Rankų higiena yra svarbi kiekvieno žmogaus sveiko gyvenimo dalis, visiems prieinama, nebrangi ir veiksminga priemonė, kuri gali užkirsti kelią infekcijos plitimui.
5 patarimai, kaip apsaugoti vaikus nuo nelaimių
Vaikai užtrenkia balkonų duris, įstringa skalbimo mašinose ar tvorose, įkrenta į tvenkinius ar šulinius… Daugelis nelaimių įvyksta per kelias sekundes. Vien šiais metais ugniagesiai išgelbėjo tris vaikus, atsidūrusius pavojingose situacijose. Svarbiausia yra išmokyti vaiką saugiai elgtis. Kaip? Ogi kalbėtis su juo apie tai. Paprastai ir aiškiai atsakyti į jo klausimus.
Panevėžio Teritorinė ligonių kasa
Respublikos g. 66, LT 35158 Panevėžys,
tel. 8 (45) 59 61 92, faks. 8 (45) 58 37 89, el. paštas patlk@vlk.lt
2021-02-08
Vaikų dantų silantavimas – ankstyvesnis
Nuo 2021 metų sausio 1 dienos įsigaliojo kai kurie Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarkos aprašo pakeitimai. Svarbiausia naujiena yra ta, kad nuo šiol dantų silantavimas PSDF lėšomis vaikams gali būti atliekamas nebe nuo 6 metų, kaip buvo anksčiau, bet nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo.
Pasak Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) Kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Aldonos Stukienės, odontologai pastebi, kad dabar dažnam vaikui pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys išdygsta jau 5 metų, o kol sueina 6 metai, neretam jie spėja ir sugesti. Kadangi ėduonies pažeisti dantys silantuoti netinkami, jaunesnių nei 6 metų vaikų tėvai, norėdami laiku apsaugoti atžalų nuolatinius krūminius dantis nuo ėduonies, už silantavimą turėdavo mokėti savo lėšomis. Atsižvelgusi į šią situaciją, Sveikatos apsaugos ministerija pakeitė Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš PSDF biudžeto tvarkos aprašą, kuriame nuo šių metų numatytas silantavimo apmokėjimas iš PSDF biudžeto ir jaunesniems nei 6 metų vaikams. Tai tikrai gera žinia mažamečius auginantiems tėvams.
Ligonių kasos atkreipia dėmesį: silantavimo paslaugos teikiamos vaikams iki 14 metų (kol nesuėjo 14 m.). Jas teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigų, sudariusių sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK), gydytojai odontologai su padėjėjais arba burnos higienistai. Silantais hermetizuojamos nuolatinių pirmųjų, antrųjų ir trečiųjų krūminių dantų vagelės, o jei ėduonies rizika didelė – hermetizuojamos kaplių vagelės ir gilios viršutinių lateralinių kandžių aklosios duobelės. Dažniausiai silantavimo kartoti nereikia, bet jei ši medžiaga iškrenta, nemokama procedūra atliekama dar kartą. Tyrimais nustatyta: laiku padengus vaikų dantis silantais, galima išvengti apie 80 proc. dantų ėduonies atvejų, o kartu – ir brangesnių bei sudėtingesnių dantų gydymo būdų.
Nemokama, iš PSDF lėšų kompensuojama vaikų nuolatinių krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslauga Lietuvoje teikiama jau septyniolikti metai. Pasaulyje silantai naudojami daugiau nei 40 metų. Per šiuos metus buvo atlikta daug klinikinių tyrimų, parodančių, kad silantavimas yra veiksminga procedūra, padedanti užkirsti kelią dantų ėduoniui atsirasti. Silantai neleidžia patekti bakterijoms bei angliavandeniams, kauptis apnašoms bei maisto likučiams.
Panevėžio TLK primena tėvams: norint nemokamai silantuoti vaikų nuolatinius krūminius dantis, reikia kreiptis į savo polikliniką arba odontologijos kliniką, kuri sudariusi sutartį su TLK. Jei ši paslauga teikiama įstaigoje, nesudariusioje sutarties su TLK, teks mokėti patiems. Pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą reikės apsilankyti kelis kartus, kol visi nuolatiniai krūminiai dantys bus padengti apsaugine medžiaga. Iš pradžių silantais padengiami pirmieji išdygę krūminiai dantys, o vėlesnių apsilankymų metu – kiti. Per vieną apsilankymą gali būti atliekamas vieno danties, dviejų, trijų ar keturių nuolatinių dantų silantavimas.
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, Lietuvoje 2020 m. krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis paslaugos suteiktos daugiau kaip 22 tūkst. vaikų. Už jas iš PSDF biudžeto sumokėta daugiau kaip 444 tūkst. Eur (2019 m. šiomis paslaugomis pasinaudojo daugiau nei 34 tūkst. vaikų, sumokėta apie 598 tūkst. eurų).
Išsamesnė informacija apie vaikų krūminių dantų silantavimą http://www.paneveziotlk.lt/?TabID=5&topic=123.
Panevėžio teritorinė ligonių kasa
Ligonių kasos kviečia:
- Skaityti svarbiausias naujienas Facebook: https://goo.gl/ML8SqJ
- Pamatyti naujausias nuotraukas 😉 Instagram: https://goo.gl/tXvpXr
- Žiūrėti išsamius ir linksmus vaizdo įrašus Youtube: https://goo.gl/BPBep2
- Sekti išskirtinius infografikus ir ne tik Flickr: https://goo.gl/Hsyhq4
Rūpimus klausimus galite pateikti el. paštu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefonu (8 5) 232 2222.
Sveika vaikų mityba: nuo ko pradėti?
Vaiko augimą ir vystymąsi nulemia paveldimumas ir aplinka. Svarbus aplinkos veiksnys yra mityba, kuri aprūpina organizmą energija ir gyvybinei organizmo veiklai reikalingomis maistinėmis medžiagomis, užtikrina normalų vystymąsi, nuolatinį kūno ląstelių atsinaujinimą. Ikimokyklinio amžiaus vaikai privalo laikytis mitybos režimo, valgyti sveikai pagamintą, tinkamai apdorotą, fiziologinius vaiko amžiaus ypatumus bei sveikos mitybos rekomendacijas atitinkantį maistą. Ji turi būti visavertė, reguliari ir subalansuota.
Ikimokyklinukų mityba
Vaikas (nuo 2 m. amžiaus) turėtų valgyti 5–6 kartus per dieną (pusryčiai, priešpiečiai, pietūs, pavakariai ir vakarienė) ne rečiau kaip kas 3,5 val., kramtyti lėtai, vengti gausios vakarienės, paskutinis valgymas – 2 val. iki miego. Rekomenduojama valgyti reguliariai – kasdien tuo pačiu metu, nes organizmas jau iš anksto pasirengia virškinti maistą.
Tėvams patariama:
- maži vaikai mėgsta ritualus ir tai padeda ugdyti higieninius įgūdžius – pries valgį ir po jo visi plauname rankas;
- būti geru pavyzdžiu vaikui, nes maži vaikai daugiau mokosi iš pavyzdžių nei iš kalbų. Juo dažniau jie matys suaugusius besidžiaugiančius valgymuir valgančius sveiką maistą, tuo geriau.Jei matys greitą valgymą – jie tai Valgymas – ne lenktynės;
- vaikus reikėtų įtraukti į maisto ruošimą, pvz., plauti vaisius, daržoves ir pan.;
- saldumynai – maistas nesveikas. Nesakykite: „Kol nesuvalgysi obuolio (ar morkosir pan.), negausi deserto”, nes tai įrodys, kad obuolys ar morka neskanūs.
- Kai vaikas nesidomi nauju maistu, tapkite išmoningi, pvz., morkos gali būti pateikiamos įvairiai: virtos, žalios, supjaustytos žaismingomis formomis, pateikiamos mėgstamome indelyje ir pan,;
- Būkite kantrūs. Vaiko įgūdžiai valgyti keičiasi palaipsniui. Vaiko apetitas ir skonis nuolat keičiasi – nemėgstamas maistas gali būti pamėgtas, ypač jei jis paduodamas išradingai.
Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje L.Puškorienė
Susidūrėte su parazitiniais kirminais? Ši laidelė kaip tik Jums.
KĄ DARYTI ĮVYKUS DANTŲ TRAUMAI
NEBELIKO „POPIERINIŲ“ PAŽYMŲ TIEK DARŽELIUOSE, TIEK MOKYKLOSE
Nuo 2020 metų gegužės 1 dienos įsigaliojus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymui Nr. V-951 „Dėl elektroninės statistinės apskaitos formos Nr. E027-1 „Mokinio sveikatos pažymėjimas“ patvirtinimo“ įsigaliojo ne tik nauja sveikatos pažymos forma, tačiau nebeliko ir popierinės statistinės apskaitos formos. Svarbu žinoti, kad gydymo įstaigos popierinių pažymų nebeišduoda, pildo tik elektroninę jų formą ne tik mokyklas, tačiau ir darželius lankantiems vaikams!
Elektroniniu būdu užpildytas ir pasirašytas „Mokinio sveikatos pažymėjimas“ patenka į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (toliau — ESPBI IS), iš kurios yra perduodamas į Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą (toliau — VSS IS). Ši sistema šiuo metu jau yra įdiegta ne tik mokyklose, tačiau ir darželiuose. Su VSS IS dirba ir teisę ugdymo įstaigose tvarkyti vaikų sveikatos pažymas turi tik visuomenės sveikatos specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokykloje (toliau – VS specialistas).
Dėl ekstremalios situacijos pratęstas vaikų sveikatos pažymėjimų galiojimo laikas
Primintina, kad profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pas šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą kasmet iki rugsėjo 15 d. privaloma visiems iki 18 metų (ir vyresniems, kurie mokosi mokyklose pagal bendrojo ugdymo programas ) ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams, lankantiems švietimo ar kitą ugdymo įstaigą.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pratęsė mokinių, kurie mokslus tęs toje pačioje ugdymo ar mokymo įstaigoje ir, kurių sveikata nuo paskutinio patikrinimo nepasikeitė taip, kad reikėtų keisti jų fizinio ugdymo grupę, arba neatsirado naujų bendrų arba specialių rekomendacijų, kurių turi būti laikomasi jiems dalyvaujant ugdymo veikloje, sveikatos pažymėjimų galiojimo laiką – jie galios iki metų galo. Ši lengvata įteisinta atsižvelgiant į tai, kad karantino metu buvo sustabdytas profilaktinių sveikatos patikrinimo paslaugų teikimas ir net atnaujinus šių paslaugų teikimą dėl infekcijų kontrolės reikalavimų įgyvendinimo gydymo įstaigos gali priimti mažesnį pacientų skaičių. Kitais atvejais, mokinių sveikatą tėvai turi patikrinti iki mokslo metų pradžios. Nuoroda į teisės aktą: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/3dfc9970c0f011ea9815f635b9c0dcef
Elektroninis „Mokinio sveikatos pažymėjimas“ (forma E027-1), kaip ir anksčiau buvęs „Vaiko sveikatos pažymėjimas“ (forma Nr. 027-1/a), galioja 1 metus nuo jo užpildymo dienos.
Elektroniniu būdu tvarkant vaiko sveikatos duomenis užtikrinamas jų konfidencialumas, o ugdymo įstaigos gauna tikslias rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei nurodymus, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje (pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų).
išimtiniais atvejais gali būti prašoma popierinės pažymos
Kiekvienais metais dėl vaikų sveikatos pažymėjimų gausos, stringa vaikų sveikatos duomenų perdavimas iš Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (toliau — ESPBI IS) į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą (toliau — VSS IS). Tokiu atveju, visuomenės sveikatos specialistas, vykdantis sveikatos priežiūrą mokykloje, nors ir vaikas sveikatą pasitikrinęs, jo duomenų nemato VSS IS sistemoje. Šie trikdžiai sukelia nepatogumų komplektuojant fizinio aktyvumo ugdymo grupes, pritaikant maitinimą, įgyvendinant skubios pagalbos priemones. Kol duomenys atsiras sistemoje, VS specialistas gali paprašyti tėvelių (globėjų) atspausdinti popierinę pažymą arba atsiųsti jos elektroninę kopiją. Savo vaiko ,,Mokinio sveikatos pažymėjimą“ peržiūrėti, jei reikia atsispausdinti ir ją atsisiųsti galima prisijungus prie www.esveikata.lt portalo. Tad jeigu bus trikdžių e-sveikatos sistemoje, prašome tėvelių geranoriškumo bendradarbiaujant su VS specialistu.